Система соціального захисту населення повинна передбачати, що найближчий період часу кількість людей, що потребують сторонньої допомоги, фінансової і матеріальної підтримки зростає, з кожним роком кількість людей похилого віку збільшується, а кількість працюючих зменшується відповідно зменшується кількість трудового потенціалу нашої держави. В умовах повномасштабної війни кількість громадян, яким потрібна допомога та соціальний захист від держави, значно зросла.
В управлінні на обліку перебувають мешканці 9 територіальних громад.
На виплату державних соціальних допомог протягом поточного року направлено 290957,9 тис.грн. В порівнянні в минулому році було направлено 218409,9 тис.грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану» від 07.03.2022 №214, виплата державних соціальних допомог, які були призначені раніше, подовжується на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачується за повний місяць без звернення особи до управління соціального захисту населення. З 1 січня 2023 року необхідно було підтвердити право на продовження виплати допомоги та подати нову декларацію і заяву про продовження виплати допомоги малозабезпеченим сім’ям, одиноким матерям, непрацюючим особам, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, інші види допомоги продовжуються автоматично.
Проведена перевірка 3835 справ отримувачів державних допомог на підставі верифікації Мінфіна.
На підставі Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1045 від 28.12.2016р., виплачені соціальні стипендії 46 студентам на загальну суму –2068,5тис.грн.
З 8 жовтня 2014 року набрала чинності урядова постанова «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №509 від 1 жовтня 2014 р., якою в Україні був запроваджений єдиний облік осіб, переселених з Криму та зони проведення АТО. 20 Жовтня 2014 року був прийнятий Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Була створена Єдина інформаційна база даних для обліку переселенців. Запровадження такого обліку розроблено з метою одержання достовірної інформації про категорії, потреби та кількість переміщених осіб у цілому по Україні.
Постановою було запроваджено видачу довідок про взяття на облік зазначених осіб. Після 24 лютого 2022 року, з початком вторгнення російської федерації до України, кількість переміщених осіб збільшилася в рази. Загальна кількість сімей, які обліковані як переміщені особи на сьогодні складає – 7298 сімей (9684 осіб), із них: працездатні особи - 3981, пенсіонери - 2311, діти – 2402, особи з інвалідністю –600.
На даний час призначено допомогу 8865 внутрішньо переміщеним особам (постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.2022 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»).
Станом на 01 січня 2024 року встановлений статус та видані посвідчення: член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, член сім’ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України - 301 особам, особа з інвалідністю внаслідок війни 120 особам, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до Закону України „Про соціальні послуги” особам похилого віку, особам не здатним до самообслуговування держава гарантує право на отримання соціальних послуг. Впровадження такого виду послуг дало змогу не обмежувати право людини на отримання соціальних послуг тільки в стаціонарній установі або через територіальний центр. Людина, яка має потребу у послугах, за її вибором, може отримувати їх від фізичної особи, таким чином соціальні послуги було наближено безпосередньо до місця проживання літньої людини, яка потребує постійного стороннього догляду. Станом на 01.04.2023 року дану допомогу отримували 88 осіб, на загальну суму – 559,1 тис.грн. Фінансування здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. З 01.04.2023 року функції призначення компенсації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» передані теж органам місцевого самоврядування.
Держава важливу роль приділяє соціальному захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На території громад які обслуговує управління станом на 01.07.2023 року проживає 720 таких громадян, із них учасники ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи: 92 віднесених до 1 категорії, 218 – до 2 категорії, 225 – до 3 категорії, 98 – потерпілих дітей, 69 - дружини померлих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Протягом поточного року фінансування державних соціальних програм відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» становить 290,9 тис.грн.
Робота із зверненнями громадян є одним із найприорітетніших направлень діяльності управління соціального захисту населення. В управлінні створені всі необхідні умови для реалізації конституційних прав громадян на письмові звернення, або особистий прийом та обов’язкове одержання обґрунтованої відповіді на звернення в ході виконання Закону України "Про звернення громадян".
Протягом поточного року розглянуто 921 звернення із них 664 звернень до контакт центрів «Урядова гаряча лінія» та «Гаряча лінія губернатора».
Значна кількість звернень пов’язана із наданням роз'яснень щодо призначення соціальних допомог а також заявники у зверненнях на «Урядову гарячу лінію» вимагають перевірки правильності призначення соціальних виплат, проте всі допомоги призначені відповідно до діючого законодавства. На всі звернення надаються відповіді згідно чинного законодавства.
Постійно надається консультація уповноваженим особам територіальних громад стосовно призначення всіх видів державних допомог.
На сьогодні в дев'яти громадах району мешкає 5502 чоловік, які мають статус особи з інвалідністю з обмеженими фізичними можливостями і потребують особливої уваги та турботи з боку суспільства.
За звітний період виплачено 40 особам з інвалідністю компенсаційні виплати на бензин ремонт та технічне обслуговування автомобілів, на загальну суму - 9,2 тис. грн.., 44 особам з інвалідністю - компенсаційні виплати на транспортне обслуговування, на загальну суму - 13,4 тис.грн.
В ході соціальної реабілітації прийнято 532 заяви з необхідними документами для забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації та пересування через обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Проведено реабілітацію 4 дітей з інвалідністю на загальну суму 85,1 тис.грн. Дві особи з інвалідністю внаслідок війни забезпечені санаторно-курортним лікуванням за рахунок коштів обласного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України №120 від 04.02.2023 року були внесені зміни до Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад. За рахунок коштів місцевих бюджетів здійснюється забезпечення путівками осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, учасників війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», осіб, зазначених у статтях 6-1-6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Верхівцевська міська рада забезпечила санаторно-курортними путівками 4 осіб, із них 3 – учасники бойових дій, 1 – особа з інвалідністю внаслідок війни. Верхньодніпровська міська рада забезпечила 38 осіб, із них 16 – учасники бойових дій, 13 – особи з інвалідністю внаслідок війни, 8 – вдови загиблих, 1- учасник війни. В інших 7 громадах кошти на ці цілі не виділялись.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2023 року №239 «Деякі питання використання коштів для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Протягом 2023 року була профінансована одноразова допомога за рішенням міжвідомчої комісії, утвореною Мінветеранів двом особам з інвалідністю внаслідок війни.
Одним із головних напрямків роботи відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг є розроблення та організація виконання комплексних програм і заходів щодо забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок, запобігання насильству в сім’ї, реалізація державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, розроблення та виконання відповідних регіональних програм, забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас a6o відставку.
Відділом постійно проводиться моніторинг щодо кількості багатодітних сімей району. В управлінні на обліку перебуває 1463 багатодітних сімей, із них –5434 дітей. Для посилення соціального захисту багатодітних сімей та створення сприятливих умов для належного їх розвитку, пропаганди родинних цінностей та всебічної підтримки таких сімей, на виконання постанови Кабінету Міністрів України та Указу Президента України “Про заходи щодо поліпшення становища багатодітних та малозабезпечених сімей”, проводиться робота щодо надання статусу багатодітної родини тим сім’ям району, які виховують 3 і більше дітей. Зокрема, протягом звітного періоду видано 235 посвідчень батьків багатодітної сім’ї, 503 посвідчень дітям з багатодітної сім’ї та подовжено термін дії посвідчень 619 особам.
Перевіряються документи, які направляються до облдержадміністрації, щодо присвоєння багатодітним матерям почесного звання України «Мати-героїня». Опрацьовано 7 справ стосовно присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», які претендують на отримання цього звання.
Прийнято 336 заяв для направлення дітей пільгових категорій на оздоровлення. Проінформовано 637 батьків, згідно експериментального проекту «Гроші ходять за дитиною», щодо оздоровлення та відпочинку в дитячих закладах вищої категорії розташованих в Карпатському регіоні. Оздоровлено 96 дітей, в тому числі 5 дітей оздоровлено за кордоном.
Прийнято 387 заяв для призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка».
В кожній з громаді району функціонують мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. До роботи мобільних бригад залучаються спеціалісти відділів соціального захисту населення, відділів освіти, соціальні працівники територіальних громад та працівники правоохоронних органів.
Протягом поточного року прийнято документи від відділів Кам’янського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виплати одноразової матеріальної допомоги 3 військовослужбовцям, які звільнилися з військової строкової служби, на суму – 18930,00 грн.
Всі громади Кам'янського району долучилися до заходів з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
В кожній територіальній громаді Кам'янського району визначені відповідальні з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», які інформують про всі заходи які проводяться на території громади регіональному координатору.
Повномасштабне вторгнення росіїї в Україну стало викликом для всіх сфер - не винятком стала і соціальна, яка опікується вразливими, малозахищеними та незахищеними категоріями.
Виконання завдань, поставлених перед органами соціального захисту населення району, залежить від тісної взаємодії з органами місцевого самоврядування та підприємствами, організаціями, установами усіх форм власності які задіяні у виконанні завдань соціального захисту населення.
Начальник управління соціального захисту населення
Кам'янської райдержадміністрації