Міжнародна співпраця: на Дніпропетровщині енергетики ДТЕК допомогли орнітологам окільцювати 56 пташенят білого лелеки
опубліковано 02 липня 2025 року о 13:55

У межах проєкту #Лелеченьки енергетики ДТЕК Дніпровські електромережі допомогли окільцювати 56 пташенят білого лелеки. Це важливо, адже допомагає вченим орнітологам відстежувати міграцію птахів. 

Кільцювання лелек за проєктом #Лелеченьки реалізується на Дніпропетровщині вже третій рік поспіль у співпраці з Західноукраїнським орнітологічним товариством і є частиною міжнародної ініціативи польського товариства орнітологів Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego зі збереження цього символічного для України птаха.

Протягом чотирьох днів – з 23 до 26 червня – орнітологи разом із фахівцями ДТЕК Дніпровські електромережі охопили 21 гніздо у 9 населених пунктах Царичанської громади.

«Це вже не перше кільцювання, яке ми проводимо разом із енергетиками ДТЕК за підтримки наших польських колег. Наше завдання – вивчення міграційних маршрутів лелек. Якщо наших окільцьованих птахів помітять, скажімо, у Болгарії, Румунії чи Греції, ми отримаємо зворотний зв'язок і зможемо краще зрозуміти динаміку популяції», – пояснює Олександр Пономаренко, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник природного заповідника «Дніпровсько-Орільський».

До кожного гнізда орнітологи піднімаються разом з енергетиками за допомогою автопідіймача, попередньо знеструмивши електромережі задля безпеки. Вони чекають, поки дорослі птахи злетять, і лише тоді обережно забирають пташенят для фіксації параметрів та встановлення спеціальних нумерованих кілець на лапку. Уся інформація вноситься у міжнародну базу даних. Після кільцювання пташенята дбайливо повертаються до гнізда.

«Завдяки таким міткам орнітологи з різних країн можуть дізнаватися, де саме було народжене пташеня, де воно зимує та яким маршрутом мігрує. Сьогодні, в умовах війни, коли вчені не завжди мають змогу проводити повноцінний облік птахів, така співпраця особливо важлива. Тому ми вже третє літо поспіль долучаємось до цього процесу, поповнюючи унікальну міжнародну базу спостережень за білим лелекою», – зазначає Андрій Терещук, генеральний директор ДТЕК Дніпровські електромережі.

Перед самим кільцюванням обов’язково проводиться моніторинг гнізд, щоб перевірити, скільки птахів повернулися на Дніпропетровщину та чи є у гніздах потомство. Цього року він показав вражаючі результати – до 90% лелек повернулися до облаштованих енергетиками безпечних гнізд, що є найвищим показником за останні роки.

До проєкту Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego долучені також енергетичні компанії Польщі та Словаччини, зокрема PGE Dystrybucja SA. ДТЕК Дніпровські електромережі – один з перших, хто активно підтримав ініціативу в Україні. У 2023–2024 роках на Дніпропетровщині вже було окільцьовано 95 лелеченят, а загалом в рамках проєкту планується відмітити 250 птахів. Перші результати повернення окільцьованих лелек з Африки науковці очікують протягом 3-4 років.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux